Najlepsza Oferta

Serwis

Fotowoltaika to wyjątkowe rozwiązanie, które zapewnia dostęp do taniej i przyjaznej środowisku energii, jednocześnie nie wymagając od użytkownika niemal żadnej obsługi. Nie do końca jest jednak tak, że instalację fotowoltaiczną, po zamontowaniu można pozostawić samą sobie. Bądź co bądź, jest to system połączonych urządzeń elektrycznych. A to oznacza, że dla jego wydajnej pracy i naszego bezpieczeństwa, warto niekiedy rozważyć serwis fotowoltaiki. Na czym polega taka usługa? I kiedy warto się na nią zdecydować? Czy naprawa paneli fotowoltaicznych jest możliwa?

Na czym polega serwis fotowoltaiki?

W przypadku fotowoltaiki, serwis może polegać na różnych działaniach, nie tylko tych związanych z naprawami paneli fotowoltaicznych, inwertera czy pozostałych elementów instalacji. Niekiedy do wychwycenia błędów i awarii wystarczy zwykły przegląd wizualny.

Zatem, jakie konkretnie działania może obejmować przegląd instalacji fotowoltaicznej?

  • Wzrokowa inspekcja elementów zestawu fotowoltaicznego i połączeń – podczas takiego badania najszybciej wyłapiemy potencjalne odstępstwa od normy, takie jak np. poluzowanie konstrukcji, uszkodzenia modułów (delaminację, odbarwienia, uszkodzenia mocowań). Co istotne, tego typu weryfikację może przeprowadzić nawet sam inwestor.
  • Sprawdzenie zabezpieczeń stało i zmiennoprądowych (AC i DC).
  • Przeprowadzenie pomiarów kontrolnych – w tym (przynajmniej!) napięcia obwodu otwartego, rezystancji izolacji, prądu zwarciowego, ochrony przeciwporażeniowej.
  • Wykonanie analizy instalacji z wykorzystaniem kamery termowizyjnej – choć może to brzmieć dość nieprawdopodobnie, badanie tego typu może być bardzo przydatne, gdyż jest ono w stanie wykryć punkty o nadmiernej temperaturze (np. hot spoty na panelach fotowoltaicznych), które mogą prowadzić do pożaru fotowoltaiki.
  • Sprawdzenie konstrukcji – klem, elementów wsporczych, pod kątem stabilności, ewentualnych śladów korozji i innych uszkodzeń.
  • Na ile to możliwe – kontrola stanu przewodów AC i DC, ze szczególnym uwzględnieniem mechanicznych uszkodzeń izolacji. Te prace przeprowadza się raczej w przypadku fotowoltaiki na gruncie lub przewodów wokół inwertera przy instalacji dachowej. Badanie to ma również największą zasadność przy instalacjach zlokalizowanych na terenach wiejskich, gdzie istnieje większe ryzyko uszkodzeń dokonanych przez zwierzęta lub nieuprawnione osoby.
  • Kontrola czystości modułów – regularne badania i mycie paneli fotowoltaicznych pozwala na uniknięcie strat w wydajności i może pomóc uniknąć usterek (np. wspomnianych już hot-spotów).
  • Diagnostyka inwertera – pod kątem błędów w pracy całej instalacji, jak i samego urządzenia.
  • Ewentualna naprawa lub wymiana uszkodzonych urządzeń lub części instalacji.

Oczywiście nie wszystkie z powyższych zadań należy każdorazowo przeprowadzać podczas wizyt serwisanta. Niemniej jednak, co jakiś czas, wskazane jest wykonanie jednej lub kilku czynności. Warto też podkreślić, że powyżej znajdują się prace wykonywane najczęściej – nie jest to jednak skończona lista. Wiele zależy bowiem od zaleceń producentów poszczególnych komponentów instalacji.

Serwis paneli fotowoltaicznych – kiedy może być potrzebny?

Fotowoltaika z reguły jest bezawaryjna, jednakże jako system pod napięciem, wymaga ona co jakiś czas sprawdzenia i ewentualnych prac naprawczych, tak jak wszystkie inne instalacje, szczególnie te związane z elektrycznością.

Kiedy zatem warto rozważyć wsparcie ze strony serwisu? Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim:

  • nagły spadek, częściowy lub nawet całkowity spadek wydajności instalacji,
  • wzrost opłat za prąd,
  • widoczne nieprawidłowości, takie jak np. poluzowana konstrukcja czy uszkodzenia paneli,
  • nietypowa praca falownika – np. wydobywające się z niego głośne dźwięki.
Co istotne, serwis fotowoltaiki może być niekiedy wymagany przez firmę montażową dla zachowania warunków gwarancji. Wówczas mamy do czynienia z okresowym przeglądem instalacji fotowoltaicznej, który powinien być przeprowadzony w terminie określonym w umowie, a którego zaniedbanie może spowodować wygaśnięcie gwarancji.

Jak często serwisować fotowoltaikę?

Wielu obecnych i przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych obawia się częstotliwości prac związanych z konserwacją fotowoltaiki. Czy faktycznie, jest czego się bać?

Jeśli chodzi o wymogi prawne, to fotowoltaika, tak jak pozostałe instalacje elektryczne, powinna zostać poddana przeglądowi co najmniej raz na 5 lat.

Jak często należy natomiast przeprowadzać przeglądy serwisowe? Wskazówki w tym zakresie dostarcza m.in. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Aktualne rządowe

Dofinansowania

Zapewniamy możliwość krótkich terminów montażu oraz bieżącą obsługę zgłoszeń reklamacyjnych.

 25/30 lat na moc nominalną paneli zgodnie z kartą katalogową.

Kompleksowo  obsługujemy inwestycje z zakresu wykorzystywania Odnawialnych Źródeł Energii.

Gwarancja 5 lat na wykonane prace montażowe.

Pomagamy w doborze dotacji oraz w załatwieniu formalności, w tym ulgi "Mój prąd".

Dostarczamy najwyższej jakości urządzenia fotowoltaiczne renomowanych producentów.

INFOLINIA

FAQ

Czy budowa konstrukcji pod instalację fotowoltaiczną wymaga pozwolenia na budowę?
Według obecnie obowiązującej ustawy o odnawialnych źródłach energii pozwolenia na budowę nie wymagają mikroinstalacje. A są to instalacje o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW, która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Pozostałe instalacje wymagają pozwolenia na budowę. Dla przykładu jeśli instalacja wynosi łączną moc np.189 kWp – wymaga pozwolenia na budowę. Standardowo konstrukcje są niższe i zgodnie z nowelizowana ustawa o OZE nie potrzeba pozwolenia na taką budowę, niezależnie czy jest to budowana na gruncie, czy na dachu
Czy instalacja fotowoltaiczna działa w pochmurne dni?
Tak, instalacja działa, ale produkcja energii elektrycznej jest mniejsza.
Ile trwa proces montażu?
Wszystko zależy od wielkości instalacji. W przypadku średniej wielkości gospodarstwa domowego są to 1-2 dni.
Czy system fotowoltaiczny jest bezobsługowy?
System jest w 100% bezobsługowy – prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji.

Zapraszamy do indywidualnego kontaktu.

Zadzwoń lub napisz do nas!

Wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu obsługi niniejszego zgłoszenia. Zobacz całość zgody (Polityka Prywatności).

+48 881 500 933

kontakt@somergy.pl

Tarnów, ul. Rozwojawa 28 biurowiec b1

Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 16:00

SOMERGY SP. Z O.O.
NIP: 993 068 48 65
PLN 83 1050 1722 1000 0090 8143 3717

SOMERGY © Prawa autorskie 2022